İSTİFLEME MAKİNELERİNİN CİNSİ

Depoda yada Açık alanda  Çalışacak Olan İstif Makinelerinin Cinsi

Depolarda kullanılacak istif makineleri deponun raf sistemi, koridorları gibi fiziksel özelliklerine uyumlu olmalıdır. Seçilecek istif makinelerinin detaylı ölçütü ise;

 

Ürün hareketi: İstif makinesini seçerken ürünün hareket tarzı ve boyutları önem kazanmaktadır.

 

Ürünün boyutları ve şekli: Kullanılacak ataşman istif makinesini belirlemede en önemli etkenlerdendir.

 

İstifleme sistemleri ile uygunluğu: Ürünün başka ürünlerin üzerinden hareket etmesi gerekiyorsa tavan vinçleri kullanmak gerekir. Diğer hallerde uygun diğer istif makinelerinden biri seçilir. İstif makinesi istifleme sistemine uygun seçilmelidir. Yani raflar arasındaki mesafe, yükseklik ve rafların tipi istif makinesini belirler.

 

Fiyatı: İstif makinesi seçerken etkili olan diğer bir ölçüt de fiyattır. Sadece kaldırma yüksekliği önemli olan bir depo düşünüldüğünde 3 tonluk bir forklift ile 2 tonluk bir forkliftin kaldırma yükseklikleri farklıdır. 3 tonluk makine daha yükseğe kaldırır ancak daha pahalıdır. Bu durumda 2 tonluk forklifte tripleks asansör takılarak daha yükseğe kaldırılabilir ve daha ucuza gelmiş olur.

 

Satış sonrası destek, yedek parça bulunurluğu: Satış sonrası destek ve yedek parça bulunurluğu özellikle marka tespitinde etkilidir. İstif makine tipini etkilemez ancak; bazı markaların diğer bir markanın bir özelliğini karşılayan başka tarz bir makinesi vardır.

 

Garanti süresi: Ürünün garanti süresi seçim ölçütünü etkileyen diğer bir faktördür.

 

Dönüş mesafesi: Makinenin kullanıldığı alandaki mesafeye göre makinenin dönüş mesafesi de çok önemlidir. Örneğin küçük bir geminin ambarında mal hareketi yapacak forkliftin kısa mesafede dönüş özelliği olması gerekir. Yine dar koridorlu bir depo tasarımında kısa mesafede dönüş yapabilen bir istif makine kullanılması gerekir.

 

Depo yüksekliği: Yine deponun yüksekliği kullanılacak istif makinesinin cinsini belirlemede önemlidir. 10m yüksekliğe sahip bir depoda forklift, reachtruck veya transpalet kullanılamaz ancak; tavan vinci veya otomatik istif makinesi kullanmak gerekir. Bu nedenledirki istif makineleri açık alnda yada depolarda kullanımı kolay ve iş akışı bakımından hareketlilik sağlayacağından gerekli bir araçtır.